Past District Governors

* Merrit Award          + Honor Key           + International President

Year Name Club Year Name Club
1922 +# R. Rowe Holland Vancouver BC 1923 Jesse M. Warren Seattle
1924 Fred G. Brown Vancouver BC 1925 Thomas B. Murphy Tacoma
1926 F.V. Finland Victoria 1927 A. Bergeron Portland
1928 +# Bruce Abel Vancouver BC 1929 Alex Davis Tacoma
1930 + Reg Rutherford Kelowna 1931 James L. Barr Yakima
1932 Bertram M. Bowell New Westminster 1933 +# Charles E. Anstie Astonia
1934 Gerald P. Berry Nanaimo 1935 Joslyn Waterman Seattle
1936 William C. Hudson Victoria 1937 * Eugene D. Ivy Yakima
1938 W.H. Tobey Prince Rupert 1939 Roy Sharp Seattle
1940 *+# Gregory T. Yorke Vancouver BC 1941 *+# Richard Behm Vancouver WA
1942 George D. Froom Kamloops 1943 Wm. Humason Seattle
1944 + John Ryan Nanaimo 1945 Ray Clark Portland
1946 Fred W. Hawes Victoria 1947 Davis M. Wood Tacoma
1948 Wilson Hunt Penticton 1949 Leonard A. Lockett Seattle
1950 John Higginbotham New Westminster 1951 George J. Fickes Vancouver WA
1952 *+# Robert Brimacombe Vancouver BC 1953 Bert W. Johnston Kelowna
1954 Carl H. Behnke Yakima 1955 * Jack Weir Burnaby
1956 Clyde Nicol Port Albernis 1957 +# Howard Eves Seattle
1958 David Stott Duncan 1959 David Chapman Kelowna
1960 * James Andrews Hollyburn 1961 * Clary Freeth Yakima
1962 John Pollard Victoria 1963 *+# Edgar J. Merrell Vancouver BC
1964 Vernon Swan Seattle 1965 Ray Turner Kamloops
1966 *+# Colin Rutherford Camosun 1967 * Arthur Cooper New Westminster
1968 John Cantwell Yakima 1969 * James Sims Kerrisdale
1970 * Fred Reid Hollyburn 1971 Vic Appel Seattle
1972 Don Riley Kamloops 1973 +# Marcus Simpson Burnaby
1974 Graeme Reberts Nanaimo 1975 Des DeLacey-Bourke Portland
1976 * Jim Panton Camosun 1977 * Jim Richardson Delta
1978 *+# James W. Parker Wenatchee 1979 * Russ Dunlop Vernon
1980 Ray Sperling Chilliwack 1981 Sid Clark Nanaimo
1982 Dio Richardson Bellevue 1983 * Ian McKay Osoyoos
1984 * Thomas A. Martin Kamloops 1985 Stanley Thornton Victoria
1986 * M. Carl Hansen Seattle 1987 * Richard R. Rowe Prince George
1988 *+# Emil Baijot Bellingham 1989 * Jim Beasom Penticton
1990 *+# Christopher Randall Victoria 1991 +# Robert Tulk Vancouver BC
1992 * Jack Loepp Wenatchee 1993 Walter Dahiquist Port Albernis
1994 * Don McKay Burnaby 1995 Dave Wallborn Bellevue
1996 * Bill Colley New Westminster 1997 *+# Ken Klinck Kerrisdale
1998 *+# H. Denis Moffatt Camosun 1999 *+# James E. Roberts Hollyburn
2000 * Steve Anderson Seattle 2001 * Alban Leduc Hollyburn
2002 Chuck Gorrie Camosun 2003 Bill Burton Victoria
2004 Neil Matheson Vancouver BC 2005 Bob Westover Bellevue
2006 George Willett Olympia 2007 * Peter Evans Osoyoos
2008 * Howard Stevenson Burnaby 2009 Bob Kanngiesser Port Albernis
2010 Bob Skene Camosun 2011 * Matt Johnson Olympia
2012 Andy McDougall Nanaimo 2013 Bud Root Yakima
2014 Dan Durbin Olympia 2015 Ron Hart North Shore
2016 Saul Hilchey Nanaimo 2017 Peter Evans Victoria